Sandarumo testas, sandarumo tyrimai arba sandarumo matavimai – tai ta pati procedūra, kuri prilygsta svarbiausiam ir būtinam namo kokybės rodikliui. Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. visoje Lietuvoje galima projektuoti ne mažesnės nei energinės A klasės gyvenamuosius namus, kuriuos norint sertifikuoti, bus privalomas šis testas.
Be sandarumo testo ir be Europos Sąjungos standartus atitinkančių rezultatų šiuo metu negalima gauti naujo namo energinio naudingumo sertifikato. Tai reiškia, kad nė vienas namas be sertifikato negali būti sėkmingai priduotas Valstybinei komisijai. Kito pasirinkimo nėra. Neprivalomus sandarumo tyrimus užsako tie namų savininkai, kuriems svarbu įsirengti ar įsigyti kokybišką, nelaidų šalčiui būstą.
Kas yra sandarumo testas?
Tai tyrimas, padedantis nustatyti pastato sandarumo lygį ir konkrečias nesandarias vietas. Ši procedūra laikoma viena svarbiausių ir būtinų pastato kokybės rodiklių, nes atskleidžia kiekvienam svarbią informaciją – kiek teks mokėti už šildymą žiemą. Taip pat parodo, ar pastatas yra ekonomiškas ir ar užtikrins kokybiškas gyvenimo sąlygas.
Labai svarbu žinoti, kad sandarumo testas parodys tikslius rezultatus tik tuo atveju, jei bus atliekamas baigus namo statybas. Norint, kad sandarumo testas atskleistų realią situaciją, reikia, jog pastate būtų baigti tam tikri statybos darbai, t. y. įrengtos vėdinimo sistemos, sienose išpjautos rozečių skylės bei sumontuotos gipso kartono lubų tvirtinimo detalės. Kitaip tariant sandarumo testas bus efektyvus tik atliekant jį iki galo baigtame statyti pastate.
Pagrindinis techninis standartas, kuriuo vadovaujamasi atliekant sandarumo testą – „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“. Remiantis šiuo standartu, pastato C, B, A, A+ arba A++ energinio naudingumo klasės pastatai (jų dalys) turi būti suprojektuoti taip, kad jų sandarumas atitiktų LST EN ISO 9972:2015 sandarumo bandymo sąlygų reikalavimus.